Betway SE Sports Boost Banners

Nyheter

Valverde sparkad av Barcelona
Barcelona har sparkat coach Ernesto Valverde och ersatt honom med före detta Real Betis-tränaren Quique Setien.

Speltips, Betting, Nyhet, News, Fotboll, Valverde, Setien, Sport
Ernesto Valverde lämnade Athletic Bilbao för att komma till Barcelona år 2017

Valverdes tid är över

Valverde, 55 år gammal, hjälpte klubben till två La Liga-titlar i följd och de leder för tillfället tabellen med hjälp av målskillnaden.

Dock har den katalanska sidan misslyckats med att nå långt i Champions League, vilket är ett måste i Barcelona-fans ögon.

Satien, 61 år gammal, ledde Betis till deras bästa resultat sedan 2005 och Copa del Rey semifinal innan han lämnade i maj 2019.

Han har gått med på ett två-och-ett-halvårskontrakt och presenterades idag (tisdag) för media.

I ett uttalande sa Barca att de hade nått en överenskommelse med Valverde om att säga upp sitt kontrakt och tackade honom “för hans professionalism, hans engagemang och hans alltid positiva behandling mot allt som utgör Barca-familjen”.

Seriens framgång hos Betis

Valverde var under tryck mot slutet av förra säsongen efter den otympliga Champions League-semifinalen de förlorade mot Liverpool, efter att ha lett 3-0 efter den första etappen. Likaså Copa del Rey-förlusten i finalen mot Valencia.

Förlusten mot Liverpool satte sina spår, eftersom det påminde om kollapsen hos Roma föregående säsong och det påstods att han hade misslyckats med att korrigera en svaghet i sitt lag.

Setien anländer till Camp Nou som en högt ansedd tränare. Efter att ha hanterat sidor i den lägre ligan ledda han Las Palmas till 11:e plats i La Liga - deras bästa resultat på 40 år - och fick ytterligare framgång hos Betis, där han under sin första säsong ledde dem till sjätte plats och kval för Europa League.

Betis säkrade också segrar över Barca, Real Madrid och Atletico Madrid under hans tvååriga period. Han lämnade dräkten med ömsesidigt tycke under sommaren.

Den tidigare Barcelona-mittfältaren Xavi hade starkt kopplats till huvudtränarens roll. Han bekräftade medierapporterna att han talade med klubbens sportdirektör Eric Abidal och verkställande direktören Oscar Grau under helgen, innan han enligt uppgifter avslog klubbens erbjudande.

Ett annat namn som har kopplats till klubben inkluderade Tottenham-manager Mauricio Pochettino, som hanterade rivalerna Espanyol.